aynur-sendemir-logo

Vajinismus Nedir?

kadin-hastaliklari
kadin-hastaliklari

VAJİNİSMUS Nedir?

En basit haliyle kadınlarda cinsel ilişkiye girememe olarak tanımlanan Vajinismus; genellikle genital bölgede bulunan kasların çok sık ve istemsiz şekilde kasılmasıyla ortaya çıkar. Kimi zaman bacak kaslarında ağrılar da meydana gelebilir. Bu ağrı, kasılma ve rahatsızlıklar yaygın inanışa göre cinsel ilişkiye girme korkusundan değil, tamamen farklı psikolojik durumların etkisi ve biyolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Birey birleşmeyi ister ama kasların kontrol edilememesi sebebiyle ilişki gerçekleşemez.

Vajinismus sorunları çiftler arasındaki mutluluğu tehlikeye atmakta ve pek çok iletişim problemini de beraberinde getirmektedir. Vajinismus sorunlarının giderilmesinde tecrübeli ve tedavisinde başarı hikayelerine sahip, anlayışlı ve sabırlı bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeniz önemlidir.

Vajinismus nedenleri

Vajinismus vakalarının %90’ı psikolojiktir. Bilindiği üzere çoğalma içgüdüsü doğal bir süreçtir ve yine evliliğin de vazgeçilmezidir. Hayatımızda bu kadar büyük ve önemli bir yer kaplayan cinselliğin doğru ve sağlıklı bir şekilde yaşanmamasının sebeplerinden biri de genç kadınlara korkutucu şekilde anlatılan hikayelerdir. Bunun sonucunda ise endişe, korku ve ilişkiden kaçma söz konusu olur. Hem biyolojik hem psikolojik olarak kızlarımıza yaşları geldiğinde en doğru haliyle kendi bedenini tanıtmalı ve birleşmeyi açıklamalıyız. Çünkü doğru bilgiyle heyecanını, korkusunu, kaygısını ve endişesini yenebilen kadın, vajinismus sorunları yaşamaz.

Vajinismus Tedavisi

kadin-hastaliklariVajinismus için başvuran kişiye yapılacak ön muayene ile vücutta yapısal bir sorun olup olmadığı tespit edilmeli ve tedavi planlaması bu tespitler ışığında yapılmalıdır. Ön muayene; çok kısa süren ve hastaya asla ağrı, sızı hissettirmeyen kolay bir tespit muayenesidir.

Vajinismus sakinlik, hastayı telkin etme ve çiftin kendine olan güveniyle çok rahat çözülebilecek bir rahatsızlıktır. Başka bir anlatımı da kadınlarda hissedilen, düşünülen korkunun, aşırı şekilde dışa vurumudur.

Şikayeti olan kişi aslında birleşimi isterken neden böyle bir sorun yaşadığını anlayamaz bu yüzden de hastalığın çıkış noktasını bulmak çok zordur. Çoğunlukla bilinçaltından, özellikle çocukluktan gelen bir korkunun yansımasıdır.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar için uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden biri de hipnozdur. Hipnoz yönteminde hastaya bastırılmış, kontrolsüz duyguyu hipnoz halindeyken yönetme ve beyine kodlanan yanlış bilgileri düzeltip doğrulara çevirme öğretilir. Uzman hastaya bedeninin kontrolünü ele almayı ve elde tutmayı aynı zamanda da vücudunu nasıl rahatlatacağını gösterir.

Tedavide çiftin kararlı tutumu %100 olumlu sonuç almak için çok önemlidir. Kadının sorununun olmadığını düşünmesi ve erkeğin eşine destek olmaması çözüme giden yolu tıkar.

Vajinismus hastaları hamile kalabilir mi?

Süreci çok fazla erteleyen, ne yapacağını bilmeyen ve bunun bir rahatsızlık olduğunu kabul etmeyen çiftlerin yaş aldıkça elbette çocuk sahibi olmaları zorlaşır hatta bir yerden sonra imkansız hale gelir. Zamanında gidilen kadın doğum uzmanları tecrübeli ise size kısa bir tedavi süreci ve rahat bir tedavi ile çok etkili bir çözüm sağlayabilir. Böylelikle sağlığınız yerinde ve yaşınız gençken çocuk sahibi olma şansınız olur.

İlişkiye giremedikleri için tüp bebek ile anne – baba olma isteğini yerine getirmeye çalışan çiftler bulunmaktadır. Çok büyük paralar, masraflar yapılmaktadır ve vajinismus süreci uzadığından tedavi zorluğu ortaya çıkmaktadır. Vajinismus tedavisi her açıdan daha avantajlı ve basittir.

neler-soylediler
Yazılarımızı kopyalamayınız! Emeğe saygı lütfen!