aynur-sendemir-logo

Menopoz

kadin-hastaliklari

Menopoz Nedir?

Menopoz en basit anlatılış tarzı ile ‘adet görmeme’ halidir. Hastalık değildir, ergenliğe girişte başlayan adet görme halinin son bulması durumudur. Menopoz,aynı ergenliğe girme, doğum yapma vb. gibi kadın vücudunun doğal bir sürecidir. Ortalama olarak 45-55 yaşları arasında gerçekleşir.

Menopozun 55 yaşın üstünde görülmesi ve uzaması rahim kanserinin habercisi olabilmektedir. Dolayısıyla menopoza erken girme durumu kadar geç girme durumu da kötü sonuçlanabilir.

Menopoz Çeşitleri

Doğal Menopoz;
  1. Erken Menopoz: Olması gerekenden yaklaşık 10-15 yıl kadar öncesinde, yani kadınların 35 yaşlarında menopoza girmesine denir. Erken menopozda asıl sorun yaratan durum, yumurta üretimi olmadığı için gebe kalamamaktır. Maalesef bunun tedavisi yoktur.
  2. Yalancı Menopoz: Tedavide kullanılan ilaçlarla menopoza girme, hormonal dengenin bu duruma yönelmesidir. Hasta ilaçları kullanmayı bıraktığında adet görmeye devam eder.
  3. Geçici Menopoz: Herhangi bir hastalık ya da vücudu etkileyecek bir vaka sonrasında adet görememe halidir. Hastalık tedavi edildiği ya da vaka atlatıldığı zaman adet görme devam eder.
  4. Cerrahi Menopoz: Ameliyatla rahim ya da yumurtalıkların alınması sonucunda adet görememe durumuna denir.
Menopoz şikayetleri nelerdir?

Adet görme kesildikten sonra östrojen hormonu eksilir. Bu durumla birlikte kemiklerde yavaş yavaş bir erime gözlenir. Ateş basması, terleme, uykusuzluk, psikolojik sorunlar, saç dökülmesi, kilo alımı ve cinsel sorunlar yaşanmaktadır.

Menopoz tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Menopoz bir yüksek oranda östrojen hormonu eksikliği olduğundan östrojen hormonu takviyesi birçok sorunu çözebilmektedir. Bu tedavi ateş basması ve terlemeyi engellemekte, kemik erimesini durdurmakta ve vajinal incelmeyi önlemektedir.

Spor ile birlikte Kalsiyum alımı da kemiklere faydalı olmaktadır. Dolayısı ile spor ve menopoz sonrasının ideal tedavisi östrojen + rahmi olan kişilerde östrojenin rahimde yapabileceği kalınlaşmanın önlenmesi için de yumurtlama hormonu dediğimiz progesteron verilmesidir.

Menopozda Egzersiz

Menopoz döneminin getirdiği risklerden korunmak ve kilo kontrolünün devamını sağlamak için düzenli egzersiz yapılmalıdır. Bu hem daha sağlıklı görünmenizi ve hissetmenizi sağlarken hem de kemik sağlığınızı, kalp fonksiyonlarınızı, hormonlarınızı olumlu etkileyecektir. Ayrıca stres, depresyon ve uykusuzluk gibi problemleriniz için de iyi bir çözümdür.

Menopozla birlikte metabolizma yavaşlar ve normal zamanda alınan kalorinin %35 kadarı vücutta depolanır. Bunun için ya gıda alımı daha kontrollü ve azaltma yönünde daha dikkat gerektirir ya da daha güzeli spora biraz daha ağırlık verilmelidir.

Yazılarımızı kopyalamayınız! Emeğe saygı lütfen!