aynur-sendemir-logo

Kürtaj

kurtaj-yasalmidir
kadin-hastaliklari

Kürtaj Nedir?

En basit anlatımı annenin, rahmindeki embriyoyu ( cenini ) aldırmasıdır. Yasal bir haktır fakat belli bir zamanı vardır. 10 hafta üstündeki gebelik yasalar gereği sonlandırılamaz. Evli ise mutlaka eşin onayı gerekir. Bekar ise 18 yaş üstü olmalıdır.

İşlem çok kısa sürmektedir, sadece dakikalar alır. O kadar ufak bir operasyondur ki şu anki teknoloji ile lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile dahi yapılabilmektedir. Hem lokal hem de genel anestezi işlemlerinde bazı istenmeyen etkiler oluşabilir. İki durumda da bu etkiler benzerdir. Ağrı, kanama ve halsizlik söz konusu olabilir.
Kürtaj ne kadar kolay ve kısa bir operasyon olsa da rahim veya rahim ağzı zedelenmesi hatta nadir de olsa kısırlığa dahi yol açabilir.

Sık Sorulan Sorular:

Düşük ilacı ilişkiden sonra alınan haplardır. Çok erken haftalarda da kullanılabilir ve etki gösterebilir. Ancak yine de 9 haftadan büyük gebeliklere kullanılması tercih edilmez. İstisnai durumlar, kromozom anomalili gebelikler, ölü gebelikler, yaşamla bağdaşmayan hastalık tespit edildiğinde veya annenin ciddi sağlık sorunları söz konusu olan durumlardır.

Vücuda ameliyat, operasyon ve benzeri herhangi bir işlem yapılmaması kadınları bu ilacı kullanmaya itmektedir. Fakat düşüğün yaşanması için 2–3 gün kadar beklemek gerekmektedir, bu durum da ilacı kullanan kişiyi yorabilir. Ayrıca ilaç düşüğe sebep olsa da her zaman başarılı sonuç vermeyebilir, üstelik fazla bir kanamaya sebebiyet verebileceği gibi kürtaj yaptırmanızı da gerektirebilir. Bu nedenlerle hastanede, tıbbi müdahale yaptırmanız, tecrübeli ve güvenilir bir doktora muayene olmanız tavsiye olunur. Aksi takdirde bahsettiğimiz sağlık problemleri de baş gösterebilmektedir.

İlaç içeriğinde alerjiniz olan ya da tepkime gösterdiğiniz bir ürün veya kalp, akciğer rahatsızlıklarınız varsa kullanmamanızı öneriyoruz.

Ertesi gün hapı denilen ilaç adı üzere ilişki yaşadıktan hemen sonra kullanılır. Yani herhangi bir döllenme ihtimalini ortadan kaldırmak için kullanılır. Eczanelerden reçetesiz olarak satın alınabilir. Asıl kullanım amacı acil durumları kurtarmak, acil korunma sağlamaktır, düzenli korunma seçeneği değildir. Birleşmeden sonraki ilk 72 saat arasında kullanılması tavsiye edilmektedir.
Düşük ilaçları ise korunma yolu değildir. Tam tersi hamilelik fark edilmiştir, gebeliğin sonlanması istenmektedir ve düşük ilacı olarak bilinir. Reçetesiz alınması yolu, suistimale açık olması  nedeniyle yasaklanmıştır.

İlk zamanlarındaki haliyle kalmayan kürtaj artık bahsettiğimiz gibi çok kolay bir operasyon haline gelmiştir. Yeni yöntemler riskleri de azaltmıştır. Fakat tüm operasyonlardaki gibi narkozun da riskleri bulunur. Aynı zamanda rahimde ve rahim ağzında bazı yaralar oluşabilir ve operasyonun üstünden bir miktar zaman geçtikten sonra bile gecikmeli şekilde kanamalar görülebilir. Lokal anestezi ile de yapılabilir ve bu da narkoz riskini almamak demektir..

3 farklı kürtaj yöntemi vardır. Bu yöntemler vakum ile kürtaj, küret ile kürtaj ve ilaç ile kürtaj ( düşük ) olarak sıralanır. Vakum ve küret ile yapılan kürtaj, narkoz altında yapılan operasyonlardır.

En yaygın yöntem vakum ile kürtajdır, rahimdeki bebek vakum ile çekilerek (aspire edilerek) alınır.

Küret ile yapılan kürtajda ise kaşıklarla rahim içi kazınır. Fakat bu yöntem genellikle büyük ve ölü ya da  sağlıksız gebeliklerde, düşük zaten gerçekleşti ise içeride herhangi bir parça kalmaması için uygulanır.
Düşük ilaçları ise mutlaka doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde ve takip altında olarak kullanılmalıdır. İlaç alınır, etkisi hemen başlar ve en fazla  2 – 3 günde sancılar oturup düşük gerçekleşir. % 100 etkili bir yöntem değildir. Ama ilaçlar kürtaja alternatif bir yöntemdir,  ancak parça kalması ya da artan kanama sebepleri ile doktor müdahalesi veya kürtaj yapma ihtiyacının doğabileceğini de bilmek gerekir.

Yazılarımızı kopyalamayınız! Emeğe saygı lütfen!