aynur-sendemir-logo

Kızlıkzarı Onarımı

kizlik-zari
kızlık zarı

Kızlıkzarı Nedir?

Kızlıkzarı ; ülkemizde en çok konuşulan, tartışılan, fikir belirtilen, yazılıp çizilen ve akıllarda soru bırakan konulardan biridir. Acaba kızlıkzarı ne kadar derindedir, yoksa hemen vajina girişinde yer alıp kolayca bozulabilir mi. Herkes asıl doğruya ulaşmak ister. Zar vajina duvarını sarmaktadır, kas ya da lifli yapıya sahip bir parça değildir, esneyebilen, yumuşak bir cilt kalıntısıdır. Doğuştan gelen bir açıklığı vardır. Bu açıklık vajinadan gelen akıntı ve adet kanamasının dışarı atılmasını sağlar. Bazen ise doğumsal bazı Sendromlar sebebi ile veya yapısal olarak vajina girişi tamamen kapalıdır. Bu durumu düzeltmek için operasyon kaçınılmazdır.

Kızlıkzarında Nadir Görülen Özellikler

Bazen bazı kadınların kızlıkzarında birden fazla delik bulunur ya da vajen bir köprü şeklinde ikiye bölünmüştür. Bu durumlar ilişkiye girmek için engel teşkil eder, küçük bir müdahale ile düzeltilir.

Ergenlikte olmasına rağmen hâlâ adet görememiş ve düzenli aralıklarla kasık ağrıları yaşıyor olmak, kızlıkzarı ve vajen yapısında ihmal edilmemesi gereken problemlerin belirtisi olabilir. Çünkü bu durum kızlıkzarında doğuştan olması gereken açıklığın olmaması (Himen İmperforatus) halidir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise adet kanının akacağı boşluk bulunmadığından kan içeride birikir ve ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Basit bir işlemle halledilebilecek bir durumdur.

Sık Sorulan Sorular;

Kızlıkzarı doğal bir açıklığa ve elastikiyete sahip olduğundan çok esneklik gösterebilir. Spor, darbe ya da mastürbasyon esnasında ve sonrasında zedelenme yaşanması mümkündür. Vajinal tampon kullanmak da aynı şekilde, bozulma olmadan kullanılabilme garantisi olmadığından pek önerilmemektedir.

İlk ilişkiye girildiğinde kan çok yoğun gelmekte, durmamakta ya da uzun süredir akmaya devam etmekte ise mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Kızlık zarında ya bir duvar (septum) vardır, ya çok kalın etlidir, ya da ön sevişme ve gevşeme yeterince yaşanmamış olabilir. Doktor yırtığı kontrol ederek derinliği ve büyüklüğüne göre lokal ya da genel anestezi ile gereken müdahaleyi yapar. Müdahaleden sonra 7-10 gün kadar ilişkiye girilmemelidir, yara iyileştikten sonra genellikle tekrar kanama yaşanmaz. Fakat zar kalın ve damarlı ise ufak kanamalar yaşanabilir, endişelenecek bir durum yoktur.

Nadiren de olsa bakirelerde kızlıkzarının ön kısmına boşalma olduğu zaman himen yırtılmamış iken bile gebe kalınabilir. Spermler sürekli hareket halinde olduğu için ön sevişmedeki zevk suyu ile birleşip kızlıkzarını geçebilir ve rahme ya da tüplere ulaşabilir. Bu nedenle kızlıkzarının bozulması gebelik için de şart değildir.

Kızlıkzarı Onarımı

Himenoplasti ‘’himen’’ dikim işleminin uygulandığı onarımdır. Aslında bozulmaya uğramış kızlıkzarını tamir etmek yani bizzat eski haline getirmek imkansızdır. Son derece ince olan kızlıkzarına atılan dikişler kanlanma olmaması nedeniyle tutmaz. Yapılan bu operasyonun tek bir amacı vardır, o da yeniden ilişkiye girildiğinde kanama yaşanmasıdır.

2 çeşit kızlıkzarı onarım şekli bulunmaktadır:

Geçici Kızlıkzarı Onarımı;

Zar sadece dikilir, başka bir işlem uygulanmaz. İlişkiden 3-4 gün önce yapılır ve amacı kanama sağlamasıdır.

blank

genital-estetikKalıcı Kızlıkzarı Onarım (Flep Tekniği);

Himenoplastide (kızlıkzarı onarımı) kalıcı yöntem olarak kullanılan flep tekniği cinsel ilişkiye girmeden en az 2 – 3 ay önce yapılmalıdır. Burada kızlıkzarı ve altındaki doku açılarak yükseltilir ve yeniden kızlıkzarı oluşturulur. Doku üzerine kullanılacak dikiş malzemesinin doku tarafından emilmesi için zaten en az 1,5 – 2 ay gerekmektedir. Operasyonun süresi yaklaşık 35– 40 dk. kadardır. İhtiyaç halinde eş zamanlı vajina daraltma ameliyatı da eklenebilir.

Kalıcı kızlıkzarı veya flep yöntemi de lokal anestezi ile uygulanabileceği gibi istek doğrultusunda genel anestezi ile de yapılmaktadır. Genel anestezi öncesi 1 hafta kan sulandırıcı ilaç kullanmamış olmak ve ez az 5 saatlik açlık gerekmektedir. Kalıcı kızlıkzarı onarımı veya flep yöntemi sonrası kişinin kendini koruması, zorlanmaması ve kabız olmaması çok önem taşımaktadır. Her ne kadar operasyondan sonra yürüyerek gitse de ıkınma ve dikişlerin zorlanması, dikişlerde ayrılma ve sonuç olarak da dikişlerin tutmamasına sebep olabilir.

Antibiyotik kullanımı ve 2 hafta sonra kontrol muayenesi önerilmektedir. Nihai sonuç 1,5 – 2 ay sonrası yapılacak muayene ile söylenir. Flep tekniğinin uygulandığı kızlıkzarı onarım operasyonlarının tutmama ihtimali de vardır. Bu durumda flep tekniğini yenilemek ve tekrar denemektense,  cinsel ilişkiden kısa süre öncesi planlanan geçici yöntem uygulanarak kanama her koşulda sağlanır.

Sık Sorulan Sorular;

Kızlık zarının sahip olduğu kıvam, sertlik ve doku bebeklikten ergenliğe doğru hormonların etkisi ile değişim gösterir. Ergenlik zamanlarında yumuşak ve esnek haldedir. Fakat bazen ‘etli’ denilen yapıda kalın olur ve yırtılma esnasında biraz fazla kanama ve ağrı gözlenebilir.

İlk ilişkilerde en önemli faktör acele edilmemesi ve zorlama olmamasıdır. Eğer bunlar yaşanmazsa ağrı da oluşmaz. Sadece hafif bir kanama gerçekleşir. Ama bu da olmak zorunda değildir, herkesin bilmesi gerektiği gibi her kızlık zarı kanama göstermemektedir.

İlişki yaşandıktan 7-10 gün sonrasında yapılan herhangi bir işlemde birleşmenin ne zaman yaşandığına dair bilgi edinilemez fakat 7-10 gün içerisinde halen zarın çevresinde kızarıklık olacağından ‘taze yırtık’ olarak adlandırılacak ve yeni olduğu anlaşılacaktır.

Kızlıkzarı çok çabuk iyileşen bir yapıya sahiptir. Fakat yukarıda verdiğimiz bilgiler beraberinde asla kendiliğinden eski haline dönmeyeceğini belirtmek gerekir. Bu sebeple kızlıkzarı kanamasına çok değer veren toplumlarda kanama yaşanması için dikim yaptırma başvuruları gerçekleşir.

neler-soylediler
neler-soylediler
Yazılarımızı kopyalamayınız! Emeğe saygı lütfen!