aynur-sendemir-logo

Kadın Hastalıkları

kadin-hastaliklari

kadin-hastaliklariVAJEN ÖN DUVARI SARKMASI (SİSTOCEL)

Vajen ön duvarı sarkması nedir?

Vajen ön duvarı öne doğru sarktığında mesane öne doğru yer değiştirir.

Hatta sarkma büyük boyutta olursa mesane vajinal açıklık kısmından görülebilir. Bu duruma sistosel yani ‘mesane sarkması’ denmektedir, idrar torbası aşağıya doğru yer değiştirir.

Vajen ön duvarı sarkması nelere yol açar?

Bu durum çoğunlukla kadınlarda gülerken , ağırlık kaldırıp İndirirken, karın basıncının arttığı durumlarda idrar kaçırma problemine neden olur. Hatta bazı kadınlar bu sorun yüzünden toplum içinde bulunmaktan korkar ve eve kapanır. Sık sık bulunduğu yerde ped değiştirme ihtiyacı hisseder.

Nasıl tedavi olurum?

Genel ya da lokal anestezi ile yapılacak olan yaklaşık 1 saatlik bir ameliyat ile rahatlıkla çözülebilen bir durumdur. Bu operasyona sistosel onarımı ya da diğer ismiyle colporrhaphy arterior denmektedir. Böylece mesanenin bu çıkıntısı düzeltilir ve mesane normal anatomik konumuna yükseltilir.

VAJEN ARKA DUVARI SARKMASI (REKTOSEL)

Vajen arka duvarı sarkması nedir?

Rektosel vajina arka duvarının sarkması demektir. Doğum yapmak, kronik kabızlık, kronik öksürük, obezite gibi pek çok sebep rektoselin yaşanmasına neden olabilir.

Rektosel bağırsak hareketlerini yavaşlatır ve zorlaştırır, bunun sonucunda kabızlık yaşanır.

Rektosel düzeltme operasyonuna rektosel onarımı veya diğer adıyla colporrhaphy posterior denir. Operasyon genel ya da lokal anestezi ile yaklaşık 1 saatte yapılır.

Blog/Makaleler

neler-soylediler
Yazılarımızı kopyalamayınız! Emeğe saygı lütfen!