aynur-sendemir-logo

Kadın Hastalıkları

kadin-hastaliklari

kadin-hastaliklariSpiral – Gynefix

Boncuklu spiral diye de bilinen bu spiral, bakırlı spiralin bir farklı versiyonudur. Ucu düğümlü naylon bir ipin üstünde 4 veya çok doğum yapmışlarda kullanılmak üzere 6 adet bakırlı ufak (4 x2 mm) boncuk dizilidir. Düğümlü kısım rahme gömülür ve oraya sabitlenir. Bildiğimiz eski tip spiraller boyutu büyük, yapısı daha sert ve çoğunlukla doğum sonrası ya da aile planlaması tümden tamamlanmış kadınlara takılmaktadır. Hacmi ve rahim ağzından sarkan ipi nedeni ile enfeksiyon riski de yüksektir. Spirali çekmek için kullanılan ip, yıllar içerisinde bakterilerin yerleşmesine ve enfeksiyonun rahme tırmanmasına sebep olmaktadır.

Gynefix ise her grubundan kadına özellikle de doğum yapmamış, korunma hapına alternatif bir korunma yöntemi arayışı içinde olanlara yeni ve modern bir alternatif sunar. Özellikle spiral taktırıp spirali kayan ya da düşenler için de iyi bir seçenektir.

Gynefixin Avantajları Nelerdir?

Hormon içermeyen bir korunma yöntemidir.
Yüksek koruyuculuğa sahiptir. (99,9)
Kullanım ve uygulama hatası içermez, taktırmak yeterlidir. 5 yıllık koruma sağlar.
İstendiği zaman çıkartılabilir.
Hemen hemen tüm kadınlara uygundur.
Yüksek tolerabilite etkisi vardır ve nadiren yan etki gösterir.

Normal adet döngüsü üzerine etkisi yoktur.

Gynefix kimler için uygundur?

Hayatın her aşamasında her yaş grubuna takılabilir. Özellikle ergen ve genç yaştaki kadınlar için tasarlanmıştır. Risk gruplarındaki kişilerde rahatlıkla kullanılabilir. (Sigara içenler, Pıhtılaşma bozukluğu olanlar, Aşırı kilolu olanlar, Diyabet, Migren, Yüksek tansiyon hastalığı olanlar ve Depresyon sorunları yaşayanlar gibi)
Hormon kullanmak istemeyenler veya Hormonlu yöntemleri tolere edemeyenlerde kullanılabilir. (Korunma hapı, Hormonluspiral, Hormonlu vajinal halkalar gibi)
Orta vadede aile planlamasını tamamlamayı düşünenlerde kullanılabilir.

Doğum sonrası ve emzirme döneminde acil korunma denilen, muhtemel gebelik riski olan ilişki sonrası gebelik oluşmaması için kullanılabilir.

Yan etkileri nelerdir?

Kanamalar bir miktar artabilir ve adet sancıları olabilir ama bakırlı spiralle karşılaştırılamayacak kadar azdır. Bazen ara kanamalar olabilir.

Enfeksiyon oluşma riski daha azdır.
1000’de 1 – 2 oranında rahim duvarında zedelenme olabilir.

Boncuklu spirali takmak, diğer spirale kıyasla çok daha zordur. Rahim içine gömmek gerekir. Aksi halde spiral tutunmazsa kayar, düşer.
İlk adet sonu ultrason kontrolünde spiral yerindeyse, düşme ihtimali yok denecek kadar azdır.

Blog/Makaleler

neler-soylediler
Yazılarımızı kopyalamayınız! Emeğe saygı lütfen!