aynur-sendemir-logo

Kadın Hastalıkları

kadin-hastaliklari
kadin-hastaliklari

RAHİM VE RAHİM AĞZI POLİPLERİ

Rahim ve rahim ağzı polipleri nedir?

Polipler cinsel organ mukozalarından kaynaklanan iyi huylu değişimlerdir. Rahim mukozasından (Endometrium veya Korpus polipleri) veya rahim ağzı mukozasından (Servix polipleri) kaynaklanabilir. %80 tek şekilde görülürler, bazen de birden fazla olabilirler.

Polipler çoğunlukla menopoz sırasında veya sonrasında ortaya çıksa da her yaşta görülebilir. Menopozdaki kadınların yaklaşık %10’unda rahim kaynaklı polipler oluşabilmektedirler.

Poliplerin görülme sebebi nedir?

Polipler mukozanın belli bir bölgesinde hücrelerin olması gerekenden fazla şekilde çoğalması sonucu görülür.

Rahimağzı Polibi (Servix Polibi):

Rahim ağzı mukozasının gereğinden fazla yaşanan hücre bölünmesi sonrası oluşur. Mercimek büyüklüğünden kiraz çekirdeğine kadar farklı boyutlara sahiptir. Saplı olanlar rahim ağzından dışarı sarkabilirler. Rahim ağzının dışından kaynaklı ve geniş bir taban üzerinde oluşan polipler de gözlenebilir.

Endometrial Polip (Korpus Polibi):

Östrojen etkisi altında artmış endometrial hücre çoğalmasıdır.

Çoğunlukla tüplerin ağızlaştığı yerlerin yakınlarında veya rahim ağzı yakınlarına yerleşir. Başlangıçta mukoza üzerinde geniş tabanlı olurlar ve rahim içi boşluğunun yerine göre zamanla saplı hale gelirler. Yuvarlak veya üçgenimsi görünürler.

Polipler düzensiz hormon salgısı nedeni ile de oluşabilir. Bazı polipler sadece östrojene bağlı olarak bazıları ise hem östrojene hem gestajene bağlı olarak artan hücresel cevap verebilir ve büyüyebilirler.

Poliplerin belirtileri nelerdir?

Polipler özellikle de rahim ağzı kaynaklı olanlar uzun süre hiçbir belirti vermezler. Rahim ağzı kaynaklı olan polipler bazen düzensiz veya sürekli kanamalara da sebep olabilir. Bazen hastalar polibin kendisinden veya rahim ağzının tahrişinden kaynaklanan akıntılar sebebiyle rahatsızlık duyarlar. Bazen de enfekte olurlar ve ilişki sonrası kanama şikyeti ile doktora başvurabilirler.

Rahimden kaynaklı polipler ise düzensiz veya devamlı kanamalara sebep olabilirler. Ağrı da genellikle beraberinde eşlik eder. Menopozdan sonra kanama gözlendiğinde %20’sinin rahim kaynaklı %20’sinin ise ilave olarak rahim ağzı kaynaklı olduğu fark edilmiştir. Saplı bir polip rahim ağzından çıkacak olursa veya kendi etrafında dönerse ağrılara sebep olabilir.

Poliplerin teşhisi nasıl yapılır?

Gözle ve elle muayenede ancak rahim ağzı kaynaklı veya saplı polipler fark edilebilir. Diğer polipler ancak ultrason ile tespit edilirler. Bu yolla küçük polipler de tespit edilebilir.

Poliplerin tedavisi nasıl yapılır?

Polipler şikayet oluşturduklarında basit bir operasyonla uzaklaştırılabilirler. Rahim ağzı kaynaklı olanlar bir alet yardımı ile döndürülerek veya elektrikli aletle yakılıp kesilerek alınabilir. Alınan parçaların tümü patolojiye yollanarak olası kanser değişimleri tespit edilebilir. İyi sonuç geldiğinde bununla tedavi olmuş olur.

Ancak menopoz sonrası birden çok polip var ve rahim içi tabakasında hücre bölünmesi artmış olarak değerlendiriliyorsa rahmin alınması da söz konusu olabilir. Bu ancak bazı vakalar için söz konusu olabilir.

Blog/Makaleler

neler-soylediler
Yazılarımızı kopyalamayınız! Emeğe saygı lütfen!