aynur-sendemir-logo

Kadın Hastalıkları

kadin-hastaliklari

MYOM

Myom nedir?

Myomlar rahimin kas tabakasından köken alan iyi huylu değişimlerdir.

Çoğunlukla rahimin kalın duvarından beslenir, gelişir ve büyür. Bazen de rahmin dışına, karın boşluğuna doğru büyüme gösterir.

Bazı myomlar rahim iç tabakasına doğru, oraya sınır olacak şekilde büyürler ve rahim içine kamera ile bakıldığında fark edilirler. En çok bulgu veren rahim içine doğru büyüyen tiplerdir. Aşırı kanamaya ve sancıya sebep olurlar.

Hatta bazen gebe kalmaya dahi engeldir, düşüklere de sebep olabilir.

Histeroskopinin varlığı ile vajen yoluyla rahim ağzından girilerek bu tarz myomlar ameliyat edilebilmektedir. Bu ameliyat sonrası kanama düzelir ve ağrılar geçer. Ancak 3 cmden büyük ve rahim içine daha fazla gömülü myomları bu teknikle ameliyat etmek güçtür. Önceden hormon tedavisi ile hazırlayıp 2 veya 3 aşamada ameliyat yapmak da mümkündür.

Myomların belirtileri nelerdir?

Doğurgan yaşta olan kadınların yarıdan fazlasında myom vardır ama çoğu bunu bilmez.

Muayenede tesadüfen görülebilir ve iyi huyludurlar. Bazen hastalar karın çapında artma ve baskıdan rahatsız olurlar  ya da ele gelen bir şey var diye doktora müracaat edebilirler.

En çok rastlanan şikayet düzensiz, aşırı ve ağrılı kanamalardır. Myomun yerleşim yerine bağlı oalarak gelişen ara kanamalar veya aşırı, uzamış adet kanamaları oluşabilir. Batma tarzında, ya da baskı şeklinde ağrılar gözlenir.  Bel ağrısı, idrar ve büyük abdest yaparken yaşanan problemler, kabızlık, kan dolaşımında sıkıntılar, idrar yoluna baskı ile böbrek problemleri  sadece aşırı büyük myomlardagözlenebilir.

Myoma ne sebep olur?

25 yaşından menopoza kadar, en sık da 35-45 yaş arası kadınlarda, rahimde, nadiren de rahim ağzında oluşabilirler. Kadınlık hormonları, özellikle de östrojenler oluşumunda büyük rol oynarlar. Hormon denge bozuklukları ve ailevi yatkınlık ana sebeptir.

Myom tanısı nasıl konur?

Elle muayenede çok büyük boyutlardaki sert myomlar fark edilir.

Ultrasonda ise değişimler saptanır. Şüphe teşkil ediyorsa daha detaylı inceleme yapılır ve polip olup olmadığı değerlendirilir.

Myom nasıl tedavi edilir?

Myom tespit edildiğinde hastada şikayet göstermemişse doktor hastayı takibe alır. Eğer en çok şikayet edilen sorun kanamaysa östrojen hormonunun hakimiyetini baskılamak için hormon tedavisi verilir. Çok büyük ve hızla büyüyen ve şikayetlere sebep olan myomlar ise ameliyatla tedavi edilir. Myomun yerine göre farklı ameliyatlar yapılabilir. Bazen rahmin alınması da gerekebilir. Eğer çocuk isteği varsa rahim koruyucu ameliyat planlanır.

Blog/Makaleler

neler-soylediler
Yazılarımızı kopyalamayınız! Emeğe saygı lütfen!