Kadın Hastalıkları

kadin-hastaliklari
tedaviler-laparoskopik-cerrahi-3

LAPAROSKOPİK CERRAHİ

Laparoskopik Cerrahi nedir?

Laparoskopi batın içinde ve genital bölgede bulunan hastalık ve enfeksiyonların teşhisi için aynı zamanda da tedavisi için kullanılan bir işlemdir. Aynı müdahalede hem tanı koyulur hem tedavi edilir.

Laparoskopi nasıl yapılır?

Genel anestezi verilerek yapılan bir operasyondur. 1 cm kadar birer kesi ile 2 ya da 3 yerden, göbek ve kasık bölgelerinden girilerek kamera ve aletlerle batın içi gözlenir ve operasyon gerçekleştirilir.

Laparoskopi neden yapılır?

Karın ve karın içi yapılara ait hastalıklarda önemli bir tanı koyma yöntemidir. Özellikle karınla ilgili şikayetlerde başka yöntemlerle açıklayıcı bir sonuca varılamadığında Laparoskopi anlamlıdır. Alınan biyopsi ile mevcut hastalığın iyi ya da kötü huylu olup olmadığı ayırt edilir.

Laparoskopi’nin avantajları nelerdir?

Karnı açarak yapılan ameliyatlara göre daha korunaklı bir ameliyattır.

Kameranın sayesinde içerideki detaylar büyütülür ve incelenir. Dar alanlar ve organlar arası kritik ve ulaşılamaz alanlar laparoskopi ile incelenebilir. Açık ameliyatlar gibi büyük yaralar bırakmadığı için iyileşme süreci daha kısa ve kolaydır, ayrıca komplikasyon gelişmesi de daha az yaşanır. Hastanın hastanede yatış süresi kısalır, daha az kanama, daha az ağrı ve daha hızlı işe dönüş süresi olur.

Laparoskopi ne zaman yapılmaz?

Ağır kalp ve akciğer hastalıklarında Laparoskopi yapılmaz çünkü ameliyat için gerekli olan karnın gaz ile şişirilmesi, şikâyetlerin artmasına sebep olacaktır. Çok kilolu olanlarda da ameliyatı gerçekleştirmek teknik olarak güçtür. İyi huylu tümörlere nazaran kötü huylu olanların ameliyatında Laparoskopi pek tercih edilmez.

Laparoskopi hangi ameliyatlarda kullanılır?
  • Safra kesesi ameliyatı
  • Apandisit ameliyatı
  • Kasık fıtığı ameliyatı
  • Kalın bağırsak ameliyatı
  • Bağırsağın karına ağızlaştırılması
  • Tüplerin bağlanması
  • Myom, yumurtalık ve rahim ameliyatları

Blog/Makaleler

neler-soylediler