aynur-sendemir-logo

Kadın Hastalıkları

kadin-hastaliklari

kadin-hastaliklari

KONDİLOM

Kondilom nedir?

– ‘Condyloma Accuminata’ ya da genital siğil, ‘Human Papilloma Virüs’ (HPV) olarak adlandırılan yayılmacı bir enfeksiyon türüyle ( virüs ) genital bölgede kendini gösteren siğillere verilen addır. Vücudun farklı yerlerinde baş gösterebilen bir  siğil çeşitidir

Kondilom belirtileri nelerdir?

– En büyük belirtisi genital bölgede cinsel ilişki yaşandıktan sonra beliren siğillerdir. Bu siğiller genellikle 1-6 ay arasında görülür fakat 1 yıl sonra dahi kendini gösterme ihtimali bulunmaktadır. Siğiller elle hissedilip gözle görülür ve tedavisine hemen başlanmazsa büyüyerek yayılmaya devam ederler. Çok nadir durumlarda aynı kaldıkları görülmüştür.

Görünüşleri pembe – beyaz olup, tek ya da grup halinde bir bölgede baş gösterebilirler. Nemli yapıda, kötü kokulu olurlar. Çok nadiren vajina içinde, makat çevresine, deride, ağız ve boğaz da görülebilir. Ağrı yapmaz fakat kaşıntı ve yanma etkileri gösterir.

Her HPV hastalık yapar mı?

– Çoğunlukla bu enfeksiyon ve türleri hastalık belirtisi görülmeden, sağlık problemi yaşamadan atlatılır. Bağışıklık sistemi bulaşan kişiyi korur ve virüsün belirtilerini dahi göstermesini engelleyerek vücuttan atılmasını ya da etkisiz hale gelmesini sağlayabilir. Fakat bu direnç elbette ki virüsün tehlikesiz olduğunu göstermez.

Kondilomlardan nasıl korunuruz?

– En güvenli ve doğru kaçınma yolları sık partner değiştirmemek ve  emin olduğunuz bir kişiyle cinsel ilişkide bulunmaktır. Prezervatif kullanımı da elbette ki diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruduğu gibi bu enfeksiyondan da sizi korur. Siğiller genital bölgenin dışında da bulunabildiğinden  %100 koruma etkisi beklenmez fakat çok etkilidir.

Kondilom tedavisi nasıl yapılır?

– Kondilomlar sürekli tekrarlayabilen ve her tekrarladığında da tedavi edilmesi gereken lezyonlardır. En çok uygulanan tedavi yöntemi kondilomların yakılması işlemidir. Yakılma işleminde koter, leep cihazı ve lazer kullanılmaktadır. Çok fazla büyüme gerçekleştirmiş olan lezyonlarda ise bulunduğu bölgeden çıkarılma (eksizyon – alma) işlemi yapılması gerekir.

Krioterapi olarak adlandırılan bir yöntem daha bulunmaktadır. Siğilleri dondurma işlemine denir. Dondurma işlemi hariç diğer tüm işlemlerde lokal ya da genel anestezi uygulanır.

İlaç tedavisi de uygulanmaktadır, etkili sonuçlar elde edilmekte, tedavi sağlanabilmektedır.

HPV erkeklerde kansere sebep olur mu?

Bu virüs ile temasa geçen dokularda uzun süre sonra da olsa (örneğin 8 ile 10 yıl arası) kansere dönüşüm görülebilmektedir. Ciltte bu lezyonlara rastlandığında kesinlikle ihmal edilmemeli ve tedavi için örnek verilmelidir.

Erkekte kanser için en riskli bölgeler penis, anüs (makat), cilt, dudak /ağız gibi virüsün alındığı ya da temas ettiği yerlerdir.

Blog/Makaleler

neler-soylediler
Yazılarımızı kopyalamayınız! Emeğe saygı lütfen!