aynur-sendemir-logo

Kadın Hastalıkları

kadin-hastaliklari

bebekİNFERTİLİTE 

İnfertilite (Çocuk İsteği – Aşılama) nedir?

Çiftlerin çocuk istemelerine ve düzenli bir cinsel hayata sahip olmalarına rağmen isteklerinin sonuç bulamaması, çocuk sahibi olamamaları durumudur.

Genelde %30 kadın partnerden, %30 erkek partnerden, %40 ise iki partnere ait nedenlerden kaynaklı olabilir.

İnfetilite teşhisi nasıl konur?

Kadınlar doktora ilk gittiklerinde jinekolojik muayene edilir ve ultrason çekimi yapılır. Daha sonra hormon değerleri kontrol edilir fakat bu değer ölçümü reglin 2. ya da 3. günü yapılır. Başka bir yöntem olarak da rahim filmi çekilir. Film regl bitiminde 9. ya da 10. günde çekilir, hem rahim anatomisine bakılır hem de tüplerin açık olup olmadığı kontrol edilir.

Erkeklerde ise ‘Spermiyogram’ denilen bir test istenir. Testin gereği Yaklaşık 3 gün cinsel perhiz yapılması ve numunenin öyle verilmesidir.

Bir sağlık sorunu baş göstermişse ürolojik değerlendirmeye yönlendirilir. Erkekte en sık rastlanan sebep sperm sayısında azalma ve sperm şekil bozukluğudur.

Buna sebep olan en yaygın durum ise erkekte varikoseldir.

Varikosel teşhisi konmuş ise düzeltilmesi için operasyon gerekir.

Ameliyat varikoselin oluşturduğu problemi % 100 çözmez. Ama % 60 a varan oranlarda iyi sonuç alınabilir

*cinsel perhiz: 2-4 gün arasında hiçbir şekilde cinsel birliktelik ve boşalma yaşanmaması durumudur.*

İnfetilite tedavisi nasıl yapılır?

İnfertilitede yaklaşım, sebebe yöneliktir. Bazen hiç bir sebep bulunamaz, ama kişi gebe de kalamaz. Direkt bir tedavisi yoktur, ancak çözüme ulaştırılan bir problemdir, bazı sorunlar ortadan kaldırılamaz. Yaygın olarak aşılama yolu ile gebelikler sağlanır.

Aşılama ( Intrauterin Inseminasyon – IUI )

Aşılama öncesinde erkeğin spermlerine işlem uygulanır. Spermler özel yöntemlerle yıkanıp hazırlanır. Bu işlemdeki amaç en hareketli ve en sağlıklı spermlerin küçük bir hacimde yoğunlaşmasıdır. Bu işlemlerden geçip hazırlanan örnekler özel enjektörler ile rahim içine aktarılır ve yumurtaya daha kolay şekilde ulaşması sağlanır. Özellikle nedeni açıklanamayan

kısırlık ve sperm parametrelerinin normalin altında olan hastalarda uygulanmaktadır.

Aşılama işleminden anne adayına bir takım ilaçlar verilerek yumurtalama işlemi gerçekleştirilebileceği gibi, doğal yollarla da regl döneminden sonra ilaçsız takip ederek yumurtanın çatladığı dönemde işlem uygulanabilir. Ama tercihen kontrollü yumurta oluşturma ve çatlatma yolu ile planlama yapılır. Normalde sağlıklı bir kadında çoğunlukla tek yumurta olgunlaşıp atılırken yumurtlama arttırıcı ilaçlarla bu sayı daha fazla olup 2 ya da 3’e çıkması beklenir. Bir yandan IUI siklusları için ideal sayı budur. 4 ve daha fazla sayıda yumurtanın gelişmesi durumu yaşandığında, 4’üz ve daha fazla sayıdaki çoğul gebelik istenmediği için sikluslar iptal edilmelidir.

Eğer anneye yumurtlama için bir takım ilaçlar verildiyse yumurtanın içinde bulunduğu folikül adı verilen kesenin çapı 16 – 18 mm’ye ulaştığında hCG enjeksiyonu ( folikülün çatlamasını sağlayan iğne ) sonrası planlama ile yaklaşık 36 saat sonra aşılama yapılır.

İnfetilitenin kesin tedavisi var mıdır?

Her bir aşılamanın bellinbaşarı oranı vardır. Bunu da max. %20 olarak kabul etmek gerekir. Sperm ve yumurta kalitesine bağlı olarak bu oran düşebilir de. Genelde 3 – 4 aşılamadan sonra gebelik oranlarının artmadığı bilinmektedir. Bu nedenle 3 kez aşılama yapıldıktan sonra halen gebelik söz konusu değilse tüp bebek tedavisi tavsiye edilir.

Blog/Makaleler

neler-soylediler
Yazılarımızı kopyalamayınız! Emeğe saygı lütfen!