Gebelik Takibi ve Doğum

gebe-takip-dogum

gebelik-takibiGebelik Takibi ve Doğum nedir?

Gebelik ve doğum bir anneye doğanın bahşettiği en önemli mucizelerden biridir. Sağlıkla dünyaya bir çocuk getirmenin heyecanının yanı sıra sorumluluğunu taşıyabilmek de büyük bir yük olarak algılansa da; anne ve baba adaylarının bu konudaki heyecanlarına ortak olmak en büyük mutluluklardan biri. Sağlıklı bir gebelik süreci için anne ve bebek sağlığının düzenli olarak kontrol edilmesi büyük önem taşır. Sağlıklı bir doğum için de bu sürecin sağlık ve huzurla tamamlanması çok önemlidir.

Gebelik öncesi hazırlığıyla başlayan bu süreç, gebelik boyunca yapılacak doğru bilgilendirme, doğum eğitimi  ve rutin kontroller ile anne adayının doğumu da korkusuz ve kolay atlatmasını sağlayacaktır.

Gebelik Hakkında;

Gebelik dönemi, anne adayının fiziksel, hormonal ve psikolojik değişimler yaşadığı zor bir süreçtir. Anne adayının gerek kendisi, gerekse bebeği ile ilgili kaygıları olması oldukça doğaldır. Önemli olan bu kaygıların bir uzman tarafından giderilmesidir.

Doğum korkusunu tetikleyen hikayeler, anılar vb. anlatılması endişe ve kaygının artmasına sebep olsa da, her gebelik parmak izi gibi kendine özgüdür. Sağlıklı ve kaygısız bir doğum süreci geçirmek için sağlıklı bir gebelik yaşamak gereklidir.

Anne adayının iyi iletişim kurduğu ve kendisini güvende hissettiği bir hekim seçmesi, bu heyecan dolu zamanları sağlık ve huzurla geçirmesini sağlayacaktır. Anne adayının, gebeliği boyunca vücudundaki değişimlerden dolayı oluşan soru ve kaygıları hekimiyle beraber güven ortamında aşabilir.

Gebelikte Beslenme;

Gebelik döneminde beslenmeye özen gösterilmesi oldukça önemlidir. Anne adayının dengeli kilo almasının yanında, protein yönünden zengin besleyici bir diyet alışkanlığı edinmesi çok önemli. Rutin kontrollerin bir avantajı da anne adayının hipertansiyon, ödem ve gebelik şekeri gibi sorunları ve buna bağlı riskleri en aza indirerek süreci sağlıklı bir şekilde tamamlamasını sağlar.

Gebelik Egzersizleri

Rahat bir doğum için gebelik sürecinde 3 trimester döneminde de özel şekilde programlanacak egzersiz uygulamaları büyük önem taşır. Pelvik taban kasları ve derin karın kaslarını güçlendirilecek egzersizler doğumu kolaylaştırır.

Doğuma yaklaştıkça anne adayı, bebeğin artık iyice büyümesinden kaynaklı; bel, bacak ve sırt ağrıları, hareket zorlanmaları, nefes darlığı, ödem, uykusuzluk gibi sorunlar yaşayabilir. Artan ağrılar ve ödem nedeniyle anne adayının düzenli egzersiz ve yürüyüş yaparak dinlenme sürelerini arttırması gereklidir. Bu dönemde hekimin uygun görmesi durumunda yüzme, yürüme ve bisiklet ideal egzersizlerdir.

Uykusuzluğa çare olarak da; ılık duş ve özellikle yan yatış pozisyonlarında yastıklarla destekleme önerilebilir.

Doğum ve anestezi yöntemleri neler?

37’nci gebelik haftasından sonra fetüsün rahim dışına çıkarılmasına miadında doğum denir. 34-37 hafta arasında gerçekleşen doğumlara erken doğum ( prematür ) denir. Bebeğin sağlıklı gelişimini tamamlaması için küvözde tutulması gerekebilir.

2 tür doğum şekli vardır. Normal olarak da adlandırılan vajinal doğum ve sezaryen doğum. Doğum ağrısı (sancısı) olarak tanımlanan rahmin kasılmaları veya rahim dalgaları ile fetüs rahim dışına itilir ve böylece normal doğum gerçekleştirilmektedir. Ağrısız doğum için son yıllarda titizlikle uygulan her iki doğum yönteminde de birçok anestezi ve analjezi (ağrı giderme) yöntemleri uygulanır. Normal doğumda lokal anestezi veya epidural anestezi yapılabileceği gibi doğumun son evresinde genel anestezi de uygulanabilir. Sezaryen doğum ise genel, epidural, spinal veya kombine anestezi yöntemlerinden biri seçilerek de yapılabilir.

Anne ve bebeğin sağlığı açısından öncelikle normal doğum düşünülür çünkü doğal doğum yöntemi budur. Ancak annenin fizyolojik ve psikolojik durumu değerlendirilmeli, hekiminin öngörü ve önerileri ışığında anne adayı; kendi doğum şekli hakkında kararını, kendi vermelidir.

Blog

neler-soylediler
neler-soylediler