aynur-sendemir-logo

Vajinoplasti Nedir?

vajinoplasti

Genital estetik, son 10 yılda bütün dünyada önem kazanmaya başlamış alanlardan bir tanesidir. Vajinal bölgede olan deformasyonlar, hastaların görüntü ile alakalı kaygı yaşamasına neden olur. Bu kaygılar ise hastaların kendine olan özgüvenini düşürerek hem psikolojik hem de sosyal anlamda ciddi durumlara sebebiyet verir. Kişinin sosyal hayatını etkiler. Kendiyle ilgili olarak belirli özgüven problemleri yaşamaya başlar. Aynı zamanda iç ve dış genital bölgelerde oluşan deformiteler, hastalara acı verecek boyutta olabilir. 

 Op. Dr. Aynur Şendemir Muayenehanesi’nde gerçekleşen genital estetik operasyonları ile iç ve dış genital bölgelerdeki deformasyonların çözümünde başarı sağlanır. Operasyondan sonra hastanın özgüveninde ve konforunda ciddi oranda bir artış gözlemlenir. Bu sayede deformasyonlardan kaynaklı artan tahriş ve enfeksiyon durumları ihtimali azaltılmış olur.

 Yıllar içinde vajina bölgesinde meydana gelen yıpranmalar söz konusu olabilir. Doğum, yaşlanma ve kolajen dokusunun zayıflığı gibi nedenlerle meydana gelen yıpranmalar, cinsel hayatta olumsuzluklara yol açar. Vajina bölgesinin operasyon sonucu eski formuna kavuşturulması ile kadınlar büyük ölçüde özgüvene tekrar kavuşur. Böylelikle çiftlerin cinsel yaşamı pozitif yönde etkilenir.

 Genital estetik operasyonlar bölgelere göre sınıflandırılabilir. Bunlar, dış genital bölgeye yapılan operasyon ile iç dudakların küçültülmesi (labioplasti), dış (büyük) dudakların dolgunlaştırılması ve pubis estetiğidir. İç genital bölgeye yapılan girişimler arasında ise terim adı olarak hymenoplasti şeklinde bilinen kızlık zarı onarımı ve vajina daraltılması (vajinoplasti) sayılabilmektedir. Yapılan tüm bu müdahaleler, deformasyonlardan kaynaklı rahatsızlıkları çözerek hastanın hayat kalitesini büyük ölçüde artırır. 

Vajinoplasti, iç genital bölgeye yönelik yapılan estetik operasyonlardan biridir. Bu operasyon, jinekoloji uzmanları tarafından uygulanır. Zamanla genişleyen vajina bölgesinin, cerrahi operasyonla daraltılması ile vajinanın eski formuna dönmesi sağlanır. Bu operasyonlar, rekonstrüktif olarak bilinen yeniden onarım ameliyatları arasında sayılabilir. Vajinal kasların zayıflaması sebebiyle vajinada bir genişleme oluşur. İlerleyen süreçlerde ise bu probleme vajinal olarak gaz çıkarma veya idrar kaçırma gibi durumlar eşlik edebilir. Bu gibi durumlarda vajinoplasti operasyonları, yaşanan bu problemlerin de önüne geçmektedir.

 Vajinoplasti operasyonuna ihtiyaç duymak için hastaların mutlaka doğum yapmış olması veya yaşının ilerlemiş olması beklenmez. O bölgede oluşan deformasyon miktarı, deformasyona yatkınlık oranı da bu tanıyı koymada etkilidir. Dolayısıyla vajinal estetik gibi süreçlere ihtiyaç duymak için hastanın kendisiyle ilgili yaşadığı problem yeterlidir.

 Vajinoplasti, cinsel hayatın dışında alanlara da yansıyabilir. Vajinoplastinin beraberinde getirdiği gaz ve idrar kaçırma gibi problemler yüzünden kişiler, sosyal hayata karışmakta güçlük çekerler. Gaz ve idrar kaçırmayı tetikleyici hareketlerden uzak durarak, kendi içlerine dahi kapanabilmektedirler. Spor yapmak, ağırlık kaldırmak, hapşırmak hatta kahkaha atmak bile bu tetikleyici hareketler arasında gösterilir. Bütün bunlar göz önüne alındığı zaman, vajinoplasti operasyonlarının hastaların hayat kalitesini büyük ölçüde kolaylaştırdığı ortaya çıkmaktadır.

Op. Dr. Aynur Şendemir
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yazılarımızı kopyalamayınız! Emeğe saygı lütfen!