aynur-sendemir-logo

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

kurtaj-nedir

Kürtaj genel bir ifade ile rahim içinden parça alınması anlamına gelir. Adet düzensizlikleri, kanama artışı, rahim içindeki polipler ve kistler, menopoz sonrası kanamalarında tanı amacıyla dayapılabileceği gibi sağlıksız veya istenmeyen gebeliği sonlandırmada da kullanılır. Düşük veya doğum sonrasında artan kanamanın durdurulması veya plasentadan kalan parçaları temizlemek amaçlı tedavi yöntemi olarak da küj yapılabilmektedir.

Kürtaj işlemi narkoz verilmek suretiyle vakum aspirasyon yöntemi ile ortalama 10 dakikalık sürede gerçekleştirilebilen tıbbi bir müdahaledir. Mutlaka uygun hijyenik bir ortamda ve uzman doktor ve anestezistler tarafından gerşekleştirilmelidir. Kısa ve basit bir operasyon olmasına rağmen çok düşük de olsa birtakım riskler içerir.

Kürtaj, doğum kontrol yöntemi değildir.  Bu sebeple de hafife alınmaması gereken ve gerçekten gerekli olması halinde uygulanması gereken bir işlemdir.  İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak yerine gebelikten korunma yöntemleri hakkında bireye özel ve uygun yöntemler belirlenmelidir.

Kürtaj operasyonundan 15 gün sonraya kadar cinsel ilişkiye girilmemeli ve sonrasında da yeni gebelik oluşma riskine karşı prezervatif kullanımı önerilir. Kürtaj günü son adet günü olarak kabul edilerek 4 ile 6 hafta içinde adet görülmesi beklenir. Kürtaj sonrası oluşabilecek komplikasyonlar kapsamında; aşırı ve/veya bitmeyen kanama, şiddetli ağrı ve ateş olması durumunda mutlaka uzman hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

Yazılarımızı kopyalamayınız! Emeğe saygı lütfen!