aynur-sendemir-logo

Kızlıkzarı Kalıcı Onarımda Flep Tekniği

kizlik-zari-flep-teknigi

Himenoplastide (kızlıkzarı onarımı) kalıcı yöntem olarak kullanılan flep tekniği cinsel ilişkiye girmeden en az 2 – 3 ay önce yapılmalıdır. Burada kızlıkzarı ve altındaki doku açılarak yükseltilir ve yeniden kızlıkzarı oluşturulur. Doku üzerine kullanılacak dikiş malzemesinin doku tarafından emilmesi için zaten en az 1,5 – 2 ay gerekmektedir. Operasyonun süresi yaklaşık 35– 40 dk. kadardır. İhtiyaç halinde eş zamanlı vajina daraltma ameliyatı da eklenebilir.

Kalıcı kızlıkzarı veya flep yöntemi de lokal anestezi ile uygulanabileceği gibi istek doğrultusunda genel anestezi ile de yapılmaktadır. Genel anestezi öncesi 1 hafta kan sulandırıcı ilaç kullanmamış olmak ve ez az 5 saatlik açlık gerekmektedir. Kalıcı kızlıkzarı onarımı veya flep yöntemi sonrası kişinin kendini koruması, zorlanmaması ve kabız olmaması çok önem aşımaktadır. Her ne kadar operasyondan sonra yürüyerek gitse de ıkınma ve dikişlerin zorlanması, dikişlerde ayrılma ve sonuç olarak da dikişlerin tutmamasına sebep olabilir.

Antibiyotik kullanımı ve 2 hafta sonra kontrol muayenesi önerilmektedir. Nihai sonuç 1,5 – 2 ay sonrası yapılacak muayene ile söylenir. Flep tekniğinin uygulandığı kızlıkzarı onarım operasyonlarının tutmama ihtimali de vardır. Bu durumda flep tekniğini yenilemek ve tekrar denemektense,  cinsel ilişkiden kısa süre öncesi planlanan geçici yöntem uygulanarak kanama her koşulda sağlanır.

Yazılarımızı kopyalamayınız! Emeğe saygı lütfen!